Kupno mieszkania. Najlepsze sposoby

2024-03-13 – ostatnia aktualizacja

Ponieważ zakup mieszkania jest bardzo ważną decyzją dla każdego z nas, dlatego powinna być ona dobrze przemyślana. Kupno mieszkania to nie tylko powierzchnia w m2, lokalizacja, ale również, jeżeli nie najważniejsze, to źródło finansowania jego zakupu. Ponieważ będziemy z nim związani na długie lata, tak ściśle, jak z naszym nowym mieszkaniem.

kupno mieszkania - najlepsze sposoby
Kupno mieszkania. Najlepsze sposoby. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Dlatego zanim zdecydujemy się na przegląd oferowanych na rynku kredytów, koniecznie trzeba na samym początku ustalić sobie kilka podstawowych czynników, które zdeterminują Twoje działania:
– kwota, która zostanie przeznaczona na zakup mieszkania;
– jak szybko potrzebuję mieszkanie;
– wybór rynku: pierwotny (nowe nieruchomości) bądź wtórny (mieszkanie, w którym już ktoś wcześniej mieszkał);
– lokalizacja i standard mieszkania.
Oczywiście, czynników, które dodatkowo wpływają na nasz wybór, można dodawać w nieskończoność.

Kredyt hipoteczny co i jak

Gdzie szukać mieszkania? Rynek wtórny.

1. Agencja nieruchomości

Oferty sprzedaży mieszkań możemy znaleźć dosłownie wszędzie! Począwszy od reklam w telewizji po ogłoszenia w prasie. Tak samo, jak najbardziej popularne (i prawdopodobnie najbezpieczniejsze) jest pożyczanie pieniędzy w instytucjach finansowych, tak najbardziej popularne przy wyborze kupna mieszkania, jest korzystanie z agencji nieruchomości.

Jest to dobra forma wyboru dla tych ludzi, którzy cierpią na brak czasu, nie chcą przeglądać dziesiątek ogłoszeń w prasie i w internecie. Co jest najważniejsze przy wyborze agencji? Ponownie można wyliczać wiele czynników, ale najważniejszym jest to, aby osoba je prowadząca posiadała licencję pośrednika. Możemy to sprawdzić w centralnym rejestrze pośredników www.mi.gov.pl ( Uprawnienia i licencje zawodowe – Rejestr).

Podstawą do współpracy z biurem jest umowa (w niniejszy artykule dotyczy to umowy otwartej), która zawsze musi być zawarta na piśmie i zawierać wszelkie oczekiwania dotyczące współpracy z biurem.

Standardowa prowizja pobierana przez agencję wynosi ok. 3% wartości nieruchomości. Prowizję płacimy pośrednikowi tylko w wypadku zrealizowanej transakcji, ponieważ zależy ona tylko i wyłącznie od efektów jego pracy (wyjątkiem jest umowa na wyłączność).

Pośrednik ponosi odpowiedzialność: karną, cywilnoprawną i zawodową.

2. Ogłoszenia

Dając ogłoszenia do gazety, trzeba odczekać czas od daty zgłoszenia do daty publikacji. Często ogłoszenie w prasie jest powielone z ogłoszeniem w internecie. Po trzecie, są to z reguły ogłoszenia krótkie, bez dodatkowych informacji i zdjęć. Owszem można je przeglądać, ale w przypadku wielu ogłoszeń dotyczących tej samej lokalizacji trzeba poświęcić wiele godzin na obdzwonienie sprzedających, nie wspominając już o obejrzeniu danej nieruchomości.

Alternatywą dla ogłoszeń prasowych pozostają ogłoszenia w internecie. Tutaj oferta dotycząca poszczególnych mieszkań jest dużo większa i co najważniejsze, bardziej szczegółowa. W większości wypadków oprócz wielu podstawowych informacji, zamieszczone są zdjęcia, w wielu przypadkach więcej niż jedno. Wyszukiwarki często umożliwiają nam sprecyzowanie naszych poszukiwań. Jednocześnie trzeba pamiętać, że znaczna ilość ofert, to ogłoszenia wystawione przez… agencje nieruchomości. Dlatego nagminnie zdarza się, że to sama oferta znajduje się jednocześnie na wielu portalach ogłoszeniowych. Należy zwrócić uwagę również na to, że baza ogłoszeniowa danej agencji jest stosunkowo rzadko aktualizowana. Owszem, dodawane są nowe oferty sprzedażowe, ale zawsze znajdą się takie, które już dawno są nieaktualne.

3. Cena mieszkania – czynniki.

Każdy z nas zastanawia się co decyduje o wartości danej nieruchomości?
Odpowiedź wydaje się banalnie prosta: podaż i popyt. Uczestnicy rynku nieruchomości, a więc kupujący i sprzedający decydują o wartości danego mieszkania. Jednakże na jego wycenę ma wpływ wiele czynników, które decydują o tym, że jest wyceniane przez rynek, na taką bądź inną kwotę.

Wymieńmy klika cech nieruchomości (w naszym przypadku mieszkania), które wpływają na jej cenę:
– położenie (lokalizacja);
– stan jego zagospodarowania;
– stan zużycia;
– bezpośrednia okolica (infrastruktura lokalna);
– rozkład mieszkania;
– piętro, na którym jest ulokowane mieszkanie;
– czynsz.

Lokalizacja mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o wartości nieruchomości. Ceny mieszkań są zdecydowanie większe w centrum niż na jego peryferiach. Liczy się otoczenie, w którym położone jest nasze mieszkanie: dostęp do terenów zielonych, sklepów, ciągów komunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest również renoma (czytaj: bezpieczeństwo) samej dzielnicy.

Rozkład mieszkania, czyli jego funkcjonalność jest kolejnym atrybutem, który decyduje o wartości lokalu. Widna kuchnia, wejście do poszczególnych pomieszczeń z korytarza, balkon, to czynniki mające duży wpływa na cenę lokalu. Nie można o nich zapominać, ponieważ w dużym stopniu decydują o naszym komforcie i samopoczuciu.

Zwracajmy również uwagę na piętro, na którym znajduje się dany lokal. Generalnie można założyć, że mieszkania na parterze są tańsze niż na kolejnym piętrze.

I sprawa zasadnicza jeżeli o chodzi o pieniądze, to czynsz, który przyjdzie nam płacić miesięcznie, za korzystanie z NASZEGO mieszkania.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok