Konsolidacja kredytów czy się opłaca

Konsolidacja kredytów czy się opłacaKonsolidacja kredytów czy się opłaca i kiedy? Czy warto jest skonsolidować zadłużenie wynikające z kilku kredytów i pożyczek bankowych i płacić tylko jedną ratę?

Konsolidacja kredytów polega na „połączeniu” posiadanych kredytów i pożyczek bankowych (w tym samym banku lub w różnych) w jeden kredyt. „Połączenie„, czyli inaczej, zaciągamy nowy kredyt gotówkowy, którym bank spłaca nasze kredytowe zobowiązania. To może jednak wziąć pożyczkę gotówkową i pospłacać zadłużenie? Nie warto. Kredyt konsolidacyjny jest tańszy. Przeważnie jest znacznie niżej oprocentowany od pożyczki lub kredytu gotówkowego. A zwłaszcza wówczas, kiedy konsolidację rozkładamy na długi okres czasu.

Konsolidacja kredytu zalety

Jak w przypadku każdego kredytu, tak również i w przypadku kredytów konsolidacyjnych, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową (+ wiarygodność kredytową), aby taki kredyt otrzymać.

Przeważnie kredyt konsolidacyjny ma mniejsze oprocentowanie niż porównywalny kredyt gotówkowy w tym samym banku. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku długiego okresu kredytowania, bowiem nawet niewielka różnica w oprocentowaniu nominalnym będzie widoczna w sumie zapłaconych odsetek od kredytu.

Konsolidacja to bardzo szerokie spektrum produktów finansowych, które można „połączyć” w jeden kredyt. Poza kredytami i pożyczkami gotówkowymi, są to kredyty ratalne, pożyczki samochodowe, kredyty hipoteczne, a także zadłużenia na rachunkach bankowych i kartach kredytowych.

Jaki produkty skonsolidujemy, to już jednak zależy od konkretnej oferty banku. O co możemy zapytać, wysyłając do banku formularz kontaktowy. Zmniejszenie ogólnej raty kredytowej, to kolejny plus konsolidacji. I należy zapamiętać, że o to przede wszystkim chodzi w kredycie konsolidacyjnym.

1 kredyt – 1 rata – 1 termin płatności

Najważniejsze jest to, że nowa rata, poprzez wydłużenie okresu kredytowania i niższe oprocentowanie, powinna być mniejsza, niż suma rata, które płaciliśmy dotychczas.

Konsolidacja kredytu minusy

Czy kredyt konsolidacyjny ma minusy? Tak, jak w przypadku każdego kredytu.

Podstawowy minus: zapłacimy więcej za kredyt, niż gdybyśmy spłacali kredyty i pożyczki osobno. Dlaczego? Ponieważ, o czym napisaliśmy powyżej, zmniejszenie wysokości raty kredytowej jest możliwe głównie poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W związku z czym, zapłacimy za kredyt więcej odsetek.

Drugi minus kredytu konsolidacyjnego to płatności związane z nowym kredytem: prowizja, inne opłaty (np. administracyjne, za rozpatrzenie wniosku, itp.), ubezpieczenie. Ale te wszystkie dodatkowe koszty kredytowe, zawsze możemy z bankiem negocjować. Dlatego taka istotne jest, aby porównać kredyty konsolidacyjne i znać podstawowe parametry kredytu.

Trzeci minus? Być może za wcześniejsze zamknięcie starych kredytów i pożyczek będzie trzeba zapłacić prowizję. To już należy sprawdzić w zapisach umowy.

Czwarty minus, którego wielu ludzi nie traktuje jako minusa, ale wręcz jako… plus, jest dodatkowa gotówkowa. Banki w ramach takiego kredytu konsolidacyjnego oferują dodatkową gotówkę, bo zwiększamy zdolność kredytową. Kredyt konsolidacyjny jest po to, aby odzyskać płynność finansową, a nie po to, aby dodatkowo się zadłużać. Jednym akceptowalnym plusem dodatkowej gotówkowi jest przypadek, kiedy posiadamy zobowiązania pozabankowe i chcemy je również spłacić.

Konsolidacja kredytów czy się opłaca? Jeżeli tak, to gdzie po kredyt?

Tam gdzie najtaniej. Jeżeli zależy nam na kosztach kredytowych, to przy porównywaniu kredytów należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. To pozwala nam dokonać korzystniejszego wyboru i po prostu wybrać tańszy kredyt. Oferty kredytów konsolidacyjnych znajdziemy poniżej.

Niższa rata kredytowa, to również mniejsze obciążenie dla domowego budżetu, a kredyt konsolidacyjny pozwala odzyskać płynność finansową. Może to być początek sanacji finansów domowych, którego założeniem powinno być ograniczenie wydatków domowych, niezaciąganie nowych kredytów oraz nauczenie się oszczędzania.