Jak zacząć oszczędzać, aby osiągnąć własne cele?

Publikacja: 2019-03-30. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-15 – ostatnia aktualizacja

Czasem najtrudniej jest po prostu zacząć i ma to również odniesienie w stosunku do oszczędzania. Nie jest to trudne i skomplikowane zadanie. Tak samo łatwe jak przeczytanie tego tekstu. Poniżej dowiesz się jak w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze i jak wykorzystać swoje oszczędności, aby realizować wyznaczone cele finansowe.
jak zacząć oszczędzać, aby osiągnąć własne cele
Jak zacząć oszczędzać, aby osiągnąć własne cele? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Krótki przewodnik, pomoże Tobie krok po kroku, opracować realistyczny plan dotyczący oszczędzania.

Zapisuj swoje wydatki

Aby wykonać pierwszy krok w kierunku oszczędzania, należy sprawdzić na czym możesz zaoszczędzić pieniądze. Aby to zrobić, zacznij od zapisywania swoich wydatków. Dzień po dniu, przynajmniej przez miesiąc prowadź rejestr swoich wydatków. Zapisuj nie tylko te, które dotyczą opłat za dom, gaz, elektryczność, ale również wydatki za każdą kawę wypitą w kawiarni, kupioną gazetę i przekąskę. Po miesiącu zgromadzisz wystarczającą ilość danych, aby pogrupować wydatki na odpowiednie kategorie, np.: opłaty za dom, wydatki na jedzenie, rozrywka, komunikacja, itp. Możesz to robić mniej lub bardziej szczegółowo. Podsumuj wydatki w poszczególnych kategoriach.

Stwórz budżet

Teraz już wiesz na co i ile wydajesz w każdym miesiącu. Na tej podstawie możesz zbudować swój domowy budżet i zaplanować przyszłe wydatki. Ograniczyć te nadmierne, stwórz rezerwę na te niespodziewane, np. na naprawę samochodu, wezwanie specjalisty do awarii w domu, itp. Sprawdź ile wynosi Twój dochód netto, z niego bowiem będziesz odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe, lokaty bankowe lub w inny sposób budować oszczędności.

Plan oszczędzania pieniędzy

Teraz już wiesz, ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki i ile pieniędzy zostaje na koncie. W planie budżetu domowego powstanie nowa kategoria: „Oszczędności”. Najlepiej byłoby gdybyś mógł na tę kategorię przeznaczyć minimum 10-20 procent wspomnianego dochodu netto (czyli to co zostaje „na rękę”). 500 zł na czysto? Możesz na oszczędności przeznaczyć 50-100 zł miesięcznie. Lokaty bankowej nie otworzysz, ale pieniądze zawsze możesz wpłacić na konto oszczędnościowe. Uważasz, że to mało? Po roku zauważysz, że jeszcze 12 miesięcy wcześniej nie miałeś żadnych oszczędności…

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie, aby tak dużo przeznaczyć na oszczędzanie, sprawdź jeszcze raz swoje wydatki czy możesz je jeszcze bardzie ograniczyć. Ale bez szaleństwa! Nie ma to oznaczać, że nie możesz sobie kupić książki lub zjeść od czasu do czasu na mieście. Zrób to racjonalnie i z głową.

Istnieje wiele możliwości, aby zyskać dodatkową gotówkę. Konto bankowe ze zwrotem za zakupy? Stopniowa likwidacja debetu w rachunku lub rezygnacja z karty kredytowej? Wymiana żarówek w domu na energooszczędne? Korzystanie z komunikacji miejskiej od czasu do czasu, zamiast z samochodu?

Cele oszczędzania

Wyznaczanie celów oszczędnościowych sprawia, że znacznie łatwiej jest zacząć oszczędzać. Na początku zacznij od wyznaczenia celu oszczędzania i czasu w jakim jest możliwe jego osiągnięcie. Cel krótkoterminowy, to zazwyczaj 1-3 lata i może to być np.:

  • Fundusz kryzysowy, który w pełni pokryje wydatki za okres 6 miesięcy, ma wypadek gdybyś nie osiągał żadnych dochodów,
  • Oszczędzanie pieniędzy na wakacje,
  • Oszczędzanie na zakup nowego samochodu,
  • Rozpoczęcie studiów.

Długoterminowe cele oszczędnościowe to przeważnie cele, które osiągniesz za kilka lub kilkanaście lat. Może to być:

  • Oszczędzanie na emeryturę,
  • Oszczędzanie pieniędzy na edukację dzieci,
  • Oszczędzanie na wkład własny na zakup mieszkania lub domu.

Określ swoje priorytety

Każdy z nas ma inne priorytety i cele związane z oszczędzaniem pieniędzy. Dla jednego celem może być zakup nowego samochodu, dla kogoś najważniejszy jest remont mieszkania. Wyznaczając zakres czasowy osiągnięcia celu decydujesz jednocześnie, ile będziesz odkładać w każdym miesiącu, aby ten cel zrealizować. Jeżeli ustalisz wszystkie cele, które chcesz osiągnąć, musisz zadecydować, który z nich jest najważniejszy i jaki procent oszczędności z budżetu domowego będziesz na niego przeznaczał.

Pamiętaj, że ustalenie ważności celów wymusza dokonywanie wyboru pomiędzy czasem ich osiągnięcie. Jeżeli chcesz się skupić na odkładaniu pieniędzy na emeryturę, inne cele mogą znaleźć się daleko w tyle.

Oszczędzanie i inwestowanie

W przypadku celów krótkoterminowych możesz wybrać konto oszczędnościowe lub lokatę bankową:

  • zwykły rachunek bankowy jest z reguły bardzo nisko oprocentowany albo nie jest w ogóle.
  • pieniądze gromadzone na koncie oszczędnościowym są zawsze oprocentowane i bardzo łatwo jest takie konto otworzyć.
  • lokaty bankowe długoterminowe mają z reguły wyższe oprocentowanie niż np. lokaty 3-miesięczne.
  • w przypadku większych kwot zdeponowanych na lokacie możemy liczyć na zdecydowanie większe oprocentowanie.

Przy długoterminowych celach można rozważyć lokaty bankowe, strukturyzowane oraz fundusze inwestycyjne.

Na końcu pozostanie już tyko obserwacja jak rosną oszczędności. I to nie tylko dla własnej satysfakcji, ale pozwala to także na identyfikowanie problemów i ich natychmiastowe naprawianie. Jeżeli założysz konto oszczędnościowe lub lokatę, to z pewnością za jakiś czas zainteresujesz się również innymi metodami powiększania oszczędności. Wybór jest bardzo duży i z pewnością pomoże tobie dobry doradca finansowy.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok