Czy można zacząć oszczędzać od ZARAZ?

Publikacja: 2019-03-19. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-11 – ostatnia aktualizacja

Oszczędzanie jest niemożliwe? No chyba nie jest to, aż tak trudne. Jest kilka prostych zabiegów, które pozwalają wygenerować oszczędności, ta tym samym obniżyć wydatki w domowym budżecie. Każdy to może zrobić, nawet osoby, które twierdzą, że się nie da.


W budżecie państwa, przedsiębiorstwa, a tym samym w gospodarstwie domowym występują wydatki sztywne, czyli takie, które ponosimy w każdym miesiącu i stanowią główną część budżetu.

Każdą poważną operację ograniczenia wydatków, należy zacząć od wydatków sztywnych. Pytanie tylko czy jest to możliwe i w jakim zakresie?

Wydatkami sztywnymi są opłaty za media, raty kredytów, a nawet w pewnym sytuacjach korzystanie z samochodu, jeżeli robimy to codziennie, np. jeżdżąc do pracy czy na zakupy.

Nie mamy oczywiście nagle przestać się myć, kupować świeczki, zrezygnować z kablówki czy wszędzie chodzić pieszo. Ale można wybrać taniej lub ograniczyć korzystanie.

Przejrzyjmy umowy z z dostawcami mediów: gaz, prąd, telewizja kablowa, operator komórkowy. Z dużym prawdopodobieństwem renegocjacja kontraktów nie przyniesie dużych zmian, a częściej żadnych, dlatego należy sprawdzić czy na rynku nie ma lepszej i tańszej oferty, niż ta z której obecnie korzystamy.

Zmiana operatora, to również możliwość zrezygnowania z niektórych usług. Na przykład w telewizji kablowej możemy wybrać niższy pakiet telewizyjny, zrezygnować z telefonu stacjonarnego, a u operatora komórkowego zrezygnować z opcji nielimitowanego internetu, itp.

Każde takie działanie to nawet i kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych w miesiącu, co w skali roku daje już kilkaset złotych.

Zrezygnować z wody nie możemy, ale zacząć ją oszczędzać, to już tak. Podobnie jak energię elektryczną czy w okresie zimowym ogrzewanie.

Kilka porad na szybkie oszczędzanie

Kilka prostych trików na zaoszczędzenie w skali roku kolejnych kilkuset złotych:

  • myj zęby przy wyłączonych kurkach,
  • wymień lub uszczelnij przeciekające krany,
  • nie zmywaj pod bieżącą wodą,
  • wymienić żarówki na energooszczędne,
  • wyłączaj na noc tryb czuwania telewizora,
  • wyciągaj ładowarkę po naładowaniu telefonu komórkowego,
  • wyłącz oświetlenie w pomieszczeniach, w których nie przebywasz,
  • przykręć grzejniki przed wyjściem do pracy, kiedy nikogo w domu nie będzie,
  • zakręć grzejniki, kiedy wietrzysz pokój.

Sposoby proste, ale skuteczne.

Oszczędzanie, a sprawy finansowe

Stałym obciążeniem są z pewnością miesięczne raty kredytowe. W przypadku kiedy spłacasz kilka kredytów i suma rat jest znaczna, to można skonsolidować zadłużenie. Kredyt konsolidacyjny (więcej przeczytasz: tutaj) nie jest tańszym rozwiązaniem (dłuższy okres kredytowania – większe odsetki od kredytu), ale pozwala na obniżenie raty kredytowej, a to spowoduje, że wydatki z tego tytułu będą niższe w budżecie domowym.

Konto bankowe

Jest to również wydatek stały. Polacy bardzo niechętnie zmieniają konta bankowe, nawet wówczas, kiedy bank okresowo podnosi opłaty za jego korzystanie. Ofert kont bankowych jest bardzo dużo (sprawdź w serwisie porównywarkę kont bankowych), również bezwarunkowo darmowych lub płatnych z opcją np. zwrotu za dokonane zakupy do 300 zł w skali roku.

Debet w rachunku i karty kredytowe

Kredyty w limitach kredytowych również generują koszty z tytuły odsetek, przedłużania linii kredytowych i innych opłat. Mając kredyt odnawialny lub karty kredytowe, jesteśmy bardziej skłonni do niepotrzebnego zapożyczania się. Mając ograniczony budżet, ograniczamy nasze wydatki.

Takich limitów można się pozbyć przeprowadzając konsolidację kredytów. Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku?

Wydatki zmienne

To wszystkie te, które nie są wydatkami stałymi. Znaczną część wydatków zmiennych stanowi żywność. Kupuj tylko to co potrzebujesz, a na zakupy udawaj się z listą zakupów. Nie kupuj na zapas produktów o krótkim terminie ważności, odpowiednio przechowuj produkty.

Oszczędzanie

Te wszystkie ograniczenia i uporządkowanie budżetu domowego, pozwalają na wygospodarowanie środków, które może przeznaczyć na oszczędności. Pieniądze powinniśmy odłożyć na konto oszczędnościowe lub lokatę, od razy po otrzymaniu wynagrodzenia i po dokonaniu stałych opłat.

Wszelkiego rodzaju remonty, jak wakacyjne wyjazdy można zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Na taki cel również można odkładać pieniądze, a jak przyjdzie do realizacji celów, to ewentualna pomoc finansowa, odbędzie się przy mniejszym kredycie.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok