Co to jest konsolidacja kredytów?

Co to jest konsolidacja kredytów?Co to jest konsolidacja kredytów? A właściwie na czym polega konsolidacja kredytów i pożyczek?

Na jednym z forum przeczytałem, że ktoś „zaszalał z kredytami„… Łatwo zaciągnąć kredyt, a zdecydowanie trudniej jest go spłacić. I co wówczas zrobić, kiedy jesteśmy zadłużeni w kilku bankach, a w budżecie domowym brak wystarczających środków na spłatę rat bankowych?

1) Działaj szybko. Nie czekaj do momentu, kiedy otrzymasz pismo z banków z informacją o zaległości w spłatach.
2) Zastanów się nad konsolidacją kredytów.
3) W bankach możesz skonsolidować wyłącznie kredyty i pożyczki bankowe i zaciągnięte w SKOK-ach. Z pożyczkami pozabankowymi musisz sobie poradzić samodzielnie.

Większość z nas ma przeświadczenie, że panuje nad finansami, niezależnie czy ma tylko jeden czy kilka kredytów. Może to być pożyczka gotówkowa, kredyt ratalny na zmywarkę czy kredyt samochodowy lub hipoteczny. Jak wszystko jest ok, spłacamy raty w każdym miesiącu, to nie zastanawiamy się nad tym, że kiedyś może zabraknąć na ratę. Warto wówczas wiedzieć, że jest coś takiego jak kredyt konsolidacyjny.


Przeczytaj również Kredyty Konsolidacyjne Ranking 2019 – czy rankingi konsolidacyjne są obiektywne i czy można na ich podstawie podejmować decyzję?

 

Jak połączyć kilka kredytów w jeden?

Nawet kilka MAŁYCH kredytów lub pożyczek, spłacanych w każdym miesiącu, może spowodować DUŻY problem finansowy.

Z pewnością wyzwaniem finansowym jest regulowanie kilku rat kredytowych i jednoczesne pilnowanie terminów. Zapomnisz? Masz dużą szansę, że znajdziesz się na liście dłużników, a to jest już poważny problem, bo stracisz wiarygodność nie tylko wśród banków, ale również w firmach pożyczkowych.

Dmuchaj zawczasu na zimne! Kiedy kredytów i pożyczek nazbierało się za dużo, a nasze miesięczne dochody nie rosną, a wydatki wzrosły, to co wówczas zrobić? Nasi eksperci proponują: dokonaj konsolidacji, czyli zamień wszystkie kredyty i pożyczki na jeden kredyt – kredyt konsolidacyjny.

Jest to kredyt dedykowany nie tym osobom, które utraciły już płynność finansową i nie spłacają swoich zobowiązań, ale dla osób, które terminowo spłacają raty kredytowe, ale sytuacja, w której się znaleźli powoduje, że takie trudności narastają.” – mówi Marta Nowakowska z Blog Kredyt Konsolidacyjny Ekspert.

Czy liczba kredytów i pożyczek ma tutaj znaczenie? „Nie” – wyjaśnia dalej pani Marta Nowakowska. „Nie ma dla nas znaczenia, jak i również dla banku, ilość posiadanych kredytów lub pożyczek. Możemy mieć przecież dziesięć małych pożyczek na łączną kwotę 30 tys. zł, jak i dwa kredyty na taką samą wartość. Najważniejsze jest czy mamy zdolność i wiarygodność kredytową.

 

Co podlega konsolidacja kredytów ?

Konsolidacji podlegają praktycznie wszystkie kredyty i pożyczki bankowe (od pożyczki gotówkowej, poprzez kartę kredytową, aż po kredyt hipoteczny), tyle, że od banku zależy co konsoliduje i na jakich warunkach.

Procedura przy kredycie konsolidacyjnym jest podobna, jak przy kredycie gotówkowym. Dodatkowo bank poprosi nas o informację o naszych zobowiązaniach. Dlatego należy przygotować:

  • wszystkie umowy kredytowe dot. zobowiązań, które chcemy skonsolidować,
  • informację o saldach zadłużeń.

Bank z pewnością sprawdzi zdolność i wiarygodność kredytową, podobnie jak przy innych kredytach. „I tutaj może nas spotkać niekiedy przykra niespodzianka” – mówi Marta Nowakowska z Blog Kredyt Konsolidacyjny Ekspert. „Bank może odrzucić nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej. Bankom zależy jednak na tym, aby uchronić nas przed kłopotami z tytułu zaprzestania spłaty kredytu, dlatego prawdopodobieństwo, że taki kredyt otrzymamy jest duże„. Poza tym, jeżeli jeden bank odrzucił nasz wniosek z powodu braku zdolności, nie oznacza wcale to, że w innym banku takiego kredytu nie otrzymamy. Każdy bank trochę inaczej wylicza taką zdolność kredytową konsumentów.

 

Plusy dodatnie i plusy ujemne kredytów konsolidacyjnych

  • Dłuższy okres kredytowania – mniejsza miesięczna rata,
  • Dłuższy okres kredytowania – dłuższy okres płacenia odsetek,
  • Nie płacimy odsetek i prowizji za kilka kredytów w różnych bankach, ale miesięcznie tylko za jeden kredyt.

Poniżej sprawdzisz, gdzie możesz dokonać konsolidacji kredytów:

W poradniku: Jak zacząć oszczędzać, aby osiągnąć własne cele?